تبلیغات
آذربایجان،آنا وطن - سكوت مرجعیت به چه معناست ؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

آذربایجان،آنا وطن
 
qaflansəsi- قافلان سسی به علت تغییر آى پى صحفه اول وبلاگ توسط مخابراط دسترسى حتى با فیلتر شكن ممكن نیست،براى

به وبلاگ من خوش آمدید
 
نوشته شده در تاریخ 1389/12/7 توسط AYDIN
چه بخواهیم و چه نخواهیم نهاد مرجعیت در ایران و آزربایجان ما نهادی است قوی و اثر گذار. قشری از مردم آزربایجان به شدت شیفته و سر سپرده روحانیون و مراجع خود می باشند (اگرچه بتدریج از تعدادشان كم می شود). بخشی از علمای حوزه‌های دینی اهل تشیع در ایران را روحانیان ترک زبان تشکیل می‌دهند. ولی به‌نظر میرسد علمای آذربایجان همیشه در معرض انتقاد بوده‌اند و آن آرامش را نداشته‌اند که به مباحث ملی و حقوق ملل ساكن در ایران بپردازند. آنها همواره بیم آن داشته‌اند که به قوم‌گرایی متهم شوند . در هر صورت به نظر می رسد استفتاء از مراجع و نظر مساعد آنان اقدام بایسته و بجایی در جهت همراه كردن قشر مذهبی جامعه در جهت رفع محدودیت های ملی است . در آبان 88مرجع عالی قدر مرحوم آقای منتظری فتوای تاریخی در این مورد صادر فرمودند:

هیچ کس حق ندارد معتقد به این باشد که زبان و هویت ترکی در ایران از بین برود و یا ترکها به زبان مادری خود تحصیل ننمایند .
در دی ماه همان سال استفتائی از حضرت آیت اله بیات زنجانی در خصوص زبان مادری و  وظیفه مسلمین بخصوص ملت ترك ایران در قبال اشغال قره باغ  پرسیدم كه منجر به صدور فتوای تاریخی و بسیار مهم ایشان گردید. اما همزمان عین همین سوالات از آیت الله وحید خراسانی و آیت الله صانعی نیز به عمل آمد كه تاكنون بی جواب مانده است. به راستی معنی سكوت این مراجع چه می تواند باشد. در حول و حوش عید غدیر امسال آیت الله روحانی كوروش هخامنشی را پادشاهی دادگر خوانده بودند و مطالبی در جهت تایید این پادشاه باستانی گفته بودند كه در سایت ایشان قابل دست یابی است . لذا بنا به وظیفه سوالاتی از ایشان پرسیده شد كه تاكنون بی جواب مانده است.
حضرت آیت الله 
روحانیinfo@rohani.ir
با سلام و عرض تبریك به مناسبت عید غدیر خم
1- با توجه به ممنوعیت زبان و فرهنگ و رسوم مردم ترك آذربایجان و اقدامات دولت در جهت فرهنگ زدایی و استقرار یك زبان و یك فرهنگ در كشور وظیفه یك آذربایجانی ترك شیعه در قبال این سیاست چه می باشد؟
2- با توجه به اشغال خاك مسلمانان شیعه توسط ارامنه مسیحی در كشور آذربایجان كمك های دولت جمهوری اسلامی به اشغال گران ارمنی آیا از نظر شرعی صحیح است یا خیر؟
3- تكلیف مسلمانان ایرانی بخصوص مسلمانان ترك آذربایجانی در مقابل اشغال گران ارمنی چیست ؟
آیا واقعاً ترك را جز ترك دوستی نیست ؟! آیا مصالح سیاسی و قومی فارس ها حتی از عمل به واجبات شرعی نیز اولاتر است ؟!این را در مورد دولت مردان می توانم بفهمم اما در قبال رجال دینی نه می توانم توجیهی بیابم و نه عذر شرعی در قبال بیان حقیقت می توانم پیدا كنم .خدواند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.
………………………………………………………………………………………………..
پیوست:
استفتا در امور سیاسی مسلمین
با سلام و عرض تسلیت به مناسبت محرم الحرام و رویدادهای ناگوار جاری در ایران
حضرت آیت الله مواضع حضرتعالی در دفاع از اسلام و مسلمین بر كسی پوشیده نمی باشد . لذا خواهشمند است به سوالات اینجانب در صورت امكان جواب مقتضی داده شود:
1.مواضع پان ایرانیستی و باستان گرایی (كه از حكومت منحوس پهلوی در ایران شروع شده و تاكنون ادامه دارد )و به رسمیت نشناختن زبان مردم آذربایجان و ممنوعیت آموزش آن و نیز عقب ماندگی های عمدی اقتصادی و اجتمایی این قسمت از كشور زخم عمیقی در روح و جان هموطنان ترك آذربایجانی ایجاد نموده است. لطفا اعلام بفرمایید ادامه این وضع از نظر شرعی مجاز می باشد یا خیر؟ و همچنین تكلیف شرعی مسلمانان ترك آذربایجانی برای مقابله با این شرایط چیست؟
 پاسخ : با سلام و تحیت ؛ اصل پانزدهم قانون اساسی تكلیف دولت و مردم را مشخص كرده است و هموطنان ترك زبانمان باید تلاش كنند این اصل به طور كامل احیا گردد چرا كه مطالبه حق از تكالیف همه مسلمانان است.
 2.همانگونه كه مستحضر می باشید بیست درصد خاك جمهوری آذربایجان كه شیعه و مسلمان می باشند و ارتباط بسیار نزدیك فرهنگی و دینی و زبانی و خونی با هموطنان ترك آذربایجانی در ایران دارند توسط دولت غیر مسلمان ارمنستان به اشغال در آمده و قتل عام های متعدد در روستاها و شهرهای قره باغ اشغالی انجام شده است. آیا همكاری و پشتیبانی مستقیم و غیر مستقیم دولت جمهوری اسلامی ایران با دولت اشغال گر ارمنستان از نظر شرعی صحیح می باشد یا خیر؟ و نیز تكلیف شرعی آذربایجانی های ایران در صورت آغاز جنگ با نیروهای اشغالگر چه می باشد؟
با آرزوی طول عمر و عزت برای اسلام و مسلمین و رفع تضییقات نسبت به عموم مسلمین.
پاسخ : تكلیف اولیه همگان از مردم مسلمان و نیز نظام جمهوری اسلامی، دفاع از برادران شیعه و سنی آذربایجان است و این وظیفه اختصاص به آذربایجان ندارد و شامل همه ملل مظلوم عالم می شود ؛ بنابراین دفاع از مردم مسلمان قره باغ هم تكلبف دول اسلامی از جمله جمهوری اسلامی و نیز مسلمانان عالم است

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ